Yarış Pisti İçin Hangi Lastikleri Kullanmalıyım?

Sokak motosiklet lastikleri yaris pistlerindeki asiri hiz ve isinma sonucu kisa zamanda asinir/erirler ve sürücü icin tehlikeli bir hale gelirler, cünkü profil eksikliginden dolayi asfalt ile olan iletisim kesilir. Bu da sürücünün er ya da gec düsmesi anlamina gelmektedir. Bu sebepten dolayi sokak lastikleri ile piste cikilmasi tavsiye edilmemektedir. Sürücünün kendi güvenligi acisindan bu kurala uymasinda fayda vardir.

Pist deneyimi yapmak isteyen sürücülerin yarim slick ve tam slick olarak tabir edilen lastik türlerini secmesinde fayda vardir. Bu yazimda bu iki lastik türünü tanitacagim ve ne zaman kullanilabileceklerini aktarmaya calisacagim.

Hic pist tecrübesi olmayan bir sürücünün ilk pist egitimi icin yarim slick olarak tabir edilen lastikleri tercih etmesinde fayda vardir. Slick tekerleri tam kabak lastik olarak düsünebiliriz. Buna göre yarim slick lastiklerin az da olsa profilleri vardir. Yarim slick ve tam slick lastikler sicakliga dayaniklidirlar ve özel olarak lastik isiticilari tarafindan pist cikisi öncesinden isitilirlar.

Lastik isitmanin amaci, piste cikisla birlikte lastiklerin asfalti hemen kavramalarini saglamak ve sürüs hakimiyetine kavusmaktir. Yarim slick lastiklerde gerekli sicaklik seviyesi 60 iken, bu oran tam slick lastiklerde 80-85 derece arasindadir.

20160702_102342

20160702_102347

20160702_102353

Lastik isiticisi yoklugu pistte ilk iki turun yavas ve dikkatli sürelerek, lastiklerin belirli bir sicakliga getirilmesi ile kompanze edilebilir. Bu genel olarak yarim slick olarak tabir edilen lastikler icin gecerli bir durum iken, tam slick lastiklerin bu sekilde isitilmasi ve gerekli sicakligin korunmasi az pist tecrübesi olan sürücüler tarafindan saglanabilecek bir durum degildir. Tam slick kullanan sürücülerin pist cikisindan bir saat önce lastikleri isitmaya baslayarak, sicakligin en az 80 dereceye gelmesini saglamalidirlar.

Asagida kullandigim yari slick Michelin Power Cup lastikleri görmektesiniz.

20151222_122441

20151222_163746

20151222_163756

20151223_174425

Neden kabak lastikler yaris pistlerinde kullanilir sorusu akliniza gelmis olabilir. Sonuc itibari ile kabak araba ya da motosikler lastikleri güvenlik acisindan degistirilir. Günlük hayatta kullandigimiz araclarin kabak lastikleri degistilir, cünkü bu lastikler asfalt üzerinde hakimiyet saglayamazlar. Kullanilan yollardaki asfalt her yolda ayni kalitede degildir. Ayrica sokak lastiklerinde lastik üretim süreci daha farklidir. Lastikler profillerini kaybettikten sonra, asfalt ile temas saglayacak özelliklerini tamamen yitirirler.

Yaris pistlerinde durum farklidir. Özel bir asfaltin atildigi yaris pistlerinde özel üretim ve lastik karisimina sahip tam slick lastikler tam anlamiyla isindiktan sonra adete sakiz gibi asfalta yapisirlar. Yüksek alfalt kavrama özelligine sahip yari ve tam slick lastikler tam isitiltiklarinda bu özellige kavuruslar. Bu yüzden mutlaka gerekli sicakliga getirilmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde sokakta kullanilan kabak lastiklerden farklilik göstermeyeceklerdir. Sadece gerekli sicaklik saglandiginda, sakiz gibi yapisma yetisine kavusurlar.

Asagida degisik pistlerde kullandigim Bridgestone V02 tam slickleri görmektesiniz.

20160703_120259

20160703_120313

20160703_120315

Tecrübeli pist sürücüleri slick lastikleri tercih etmektedirler. Bunu baslica sebebi asfalt üzerinde saglanan hakimiyettir. Bu sekilde virajlari daha büyük egimle almak mümkündür. Bunun bedeli bir ya da iki gün icinde bu özelligini kaybeden yani kullanilamaz hale gelen lastiklerdir. Ne yazik ki pist sürüslerinde en büyük materyal kaybi lastiklerde yasanmaktadir.

Yagmurlu havalarda yari ya da tam slick lastiklerin kullanilmasi tehlikelidir ve bu lastiklerin pistlerde kullanimina izin verilmez. Bunun yerine yagmur lastikleri kullanilabilir. Asagida kullandigim yagmur lastigini görmektesiniz.

20160311_124926

Özetleyecek olursak, ilk pist tecrübesini yapmak isteyenlere yari slick, tecrübe sahibi sürücülere slick lastikler tavsiye edilebilir. Yagmurlu havalarda piste cikmamak en mantikli olan adimdir. Cikmak isteyenler yagmur lastikleri kullanmak zorundadirlar.

Ne zaman yari slick yerine tam slick kullanabilirim sorusu akliniza gelmis olabilir. Tam slick lastiklerin sürüs esnasinda sahip oldugu sicakligin 70-80 derece arasinda korunmasi gerekmektedir. Akti taktirde bu tür lastiklerin siradan kabak lastiklerden farki kalmayacaktir. Bu sebepten dolayi yeterli tecrübe sahibi ve belli bir süratte ilerleyebilen sürücülerin tam slick lastik kullanmalari mantikli olacaktir. Sicaklik korunamadigi taktirde, düsüsler yasanacaktir. Sicakligin kontrolü amaciyla pist öncesi ve sonrasinda infrarot bir ölcücü ile lastik sicakligi kontrol edilebilir/edilmelidir.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Yoruma kapalı.