Viraj Egitimi – 2. bölüm

5.9.2015 tarihinde ADAC tarafindan Hockenheimring de düzenlenen viraj egitiminin ikinci bölümüne katildim. Egitim bünyesinde birinci bölümde edindigimiz teorik ve pratik bilgileri daha genis capli inceleme firsati bulduk. Daha önceki yazilarimda da belirttigim gibi, motosiklet kullaniminda da pratik yapmanin cok büyük bir önemi var. Pratik yaparak motoru kontrollü bir sekilde sürmek icin gerekli olan bilincalti rutinlerin olusturmak mümkün. Önemli olan kriz aninda bu rutinlerin devreye girerek, canimiza zarar vermeden kriz durumunu atlatabilmektir.

Viraj kazalarinin cogunun viraj alinirken gidilecek yöne dogru bakmamaktan kaynaklandigini söylemek yanlis olmaz. Cogu motor sürücüsü bakis acilarini motorun önüyle sinirlandirmaktadirlar. Kafa hangi yöne cevriliyse ve gözler nereye bakiyorsa, beynimiz kollarimiz ve vücudumuz araciligi ile motoru o yöne dogru yönlendirmektedir. Viraj alirken viraj baslangicinda virajin ortasinda bir yere, virajin ortasina geldigimizde, virajin cikis yönüne dogru bakarak, motoru hareket ettirmemiz gerekiyor. Devamli varmak istedigimiz yere bakmamiz, viraji daha kolay almamizi saglamaktadir. Bu arada tabi motorun viraj icine dogru yatirilmasi, virajin daha kolay alinmasini mümkün kilmaktadir. Bunu saglamak icin virajin ic tarafinda kalan gidonu öne dogru (kontra teknigi) itmemiz yetmektedir. Bu motorun virajin icine dogru yatmasini saglayacaktir.

Asagida egitim esnasinda kaydettigim görüntüler yer aliyor. Bu örnek üzerinden nereye bakilmasi gerektigini imceleyelim. Burada birinci pilona 3-4 metre kala kafamizin ikinci pilonu görecek sekilde sola dönmüs olmasi gerekiyor, cünkü gitmek istedigimiz yer ikinci pilonun oldugu yerdir. Bu beynimize nereye gitmek istedigimizi mesajini vermek icin gerekli ilk adimdir. Dönüs esnasinda ikinci pilonu göz önünde tutarak, viraji döndügümüz andan itibaren, kafamizi virajin ortasinda olan diger pilona dogru cevirmis olmamiz gerekiyor. Kafamizin dönmesiyle birlikte gidonda kafamizin dönüs yönünü takip etmeli. Eger ikinci pilonu gectikten sonra, kafa saga dogru cevrilmez ise, motor sürücüsünün saga dönen viraji almasi zorlasir ve dogru ilerleyerek yoldan cikmasi muhtemeldir.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Yoruma kapalı.